Sınırları Aşan Bir Elektrikli Bisiklet

Mercedes-Benz, elektrikli bisiklet dünyasında bir ilke imza attı: Kullandığı gizli piller ve güç ünitesiyle, elektrik düzeneği göze çarpmayan sade ve şık elektrikli bisikleti Formula E Team e-Bike’ı piyasaya sundu.

“Dünya çevresinde yapılacak bir tur bile, tek bir pedalın dönmesiyle başlar.”

Scott Stoll, Dünyayı Pedallayan Adam

Formula E Team e-Bike’ı diğer elektrikli bisikletlerden farklı kılan en önemli özelliği, pil takımının görünür ve yer kaplayan bir halde olmaması. Bataryası ve batarya ile ilgili düzenek arka koltuk borusunda saklı; bu da bisikletin görünümünü daha sade ve şık hale getiriyor. Bisiklete entegre edilmiş bir şarj bölmesi bulunmakla birlikte, bataryasını kolayca çıkartıp takmanız mümkün. Bataryanın dolma süresi ise sadece üç buçuk saat.

17 kilogramlık ağırlığıyla Formula E Team e-Bike, elektrikli bisikletler arasındaki en hafif bisiklet olma özelliği taşıyor. Güç ünitesi ve bataryası bisikletin tam ortasına konumlandırılmış halde; bu da bisikletin denge gücünü artırıyor. Saatte 32 kilometre hıza sahip Formula E Team e-Bike’ın bataryası neredeyse tüm gün kullanıma dayanıyor. Hidrolik disk frenleri sayesinde hem kuru hem de ıslak hava koşullarında kusursuz bir durma gücü sağlıyor; böylece bisikletinizi yağmurlu havalarda da kullanabilirsiniz.

Serinin diğer bisikleti ise Silver Arrows E-Bike:

N+ Mercedes-Benz EQ Formula E Team Silver Arrows E-Bike

“Silver Arrows” ismini Mercedes-Benz EQ Formula E Team 6. sezon yarışında yarışan ilk elektrikli serideki araçtan alıyor. Formula E Team e-Bike’daki gibi ortaya konumlandırılımış güç ünitesi ve bataryası, sürücünün zorlanmamasını sağlıyor. Ayrıca bisiklet, gece sürüşlerinde güvenlik avantajları sağlayan tam entegre kafa tüpü aydınlatmasına da sahip.

N+ Mercedes-Benz EQ Formula E Team Silver Arrows E-Bike LED Detail

Elektrikli bisiklet meraklıları için 2020’de en çok tercih edilen bazı bisikletler:

Carraro E Life Elektrikli Bisiklet

carraro elektrikli bisiklet

Arka kısmında bulunan bagaj sayesinde günlük kullanımlarda konfor sağlayan Carraro E Life, 2020’nin gözde bisikletleri arasındaydı.

Xiaomi QiCYCLE EF1 Akıllı Elektrikli Bisiklet

Orijinal Xiaomi QiCYCLE - EF1 Akıllı Bisiklet | Gearbest Türkiye

2020’nin en beğenilen bisikletleri listesinde yer alan bir başka bisiklet ise Xiaomi QiCYCLE EF1 Akıllı Elektrikli bisikletti. 45 kilometreye kadar çıkabilen katlanabilir bisiklet, ayrıca bir seyir bilgisayarı sayesinde konforlu bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Ribble Hybrid AL

Ribble’ın Hybrid AL elektrikli bisikletleri özellikle hafif yapılarıyla dikkatleri çekiyor. Petrol mavisi, bakır rengi ve mavi olmak üzere üç renk seçeneğine sahip bisiklet, geniş vites aralığı ve hafif yapısı sayesinde tercih edilen bisikletler arasında kendine yer ediniyor. Aynı markanın Endurance SL elektrikli bisikleti de tercih edilen bisikletlerden.

An image of the Ribble Hybrid AL e  - Copper