GPHG Yılın Sıra Dışı Mekanik Saati: Bovet Récital 26 Brainstorm Chapter 2

Beyin Fırtınası İkinci Bölüm anlamına gelen ödüllü saatin ismi, yapılan hummalı çalışmayı da anlatıyor.

Saat ve dakika gibi klasik göstergelerin yanında saat 12 yönüne doğru büyüyen eğimli safir iskelet kasa, mavi quartz kadran, patentli çift yönlü uçan tourbillon, patentli 24 saat göstergeli ikinci saat dilimi, hemen altında tarih göstergesi, üç boyutlu Ay evreleri göstergesi ve beş günlük güç rezerviyle dikkat çeken Bovet Récital 26 Brainstorm Chapter 2, beklendiği gibi “Yılın En Sıra Dışı Saati Ödülü“nü aldı.

Beyin Fırtınası İkinci Bölüm anlamına gelen saatin ismi, yapılan hummalı çalışmayı da anlatıyor. Birinci Bölüm ile (Bovet Récital 26 Brainstorm Chapter 1) tek benzerlik, kasanın eğimli yapısından ibaret. Bovet’nin sahibi Pascal Raffy tarafından hayal edilen ve ayakta yazı yazılan 19. yüzyılın eğimli yazı masalarına benzeyen asimetrik kasa, markanın safir kristalden ikinci saati oluyor. 

Kasanın eğimli yapısı, koleksiyoncuya yeni saatin üç boyutlu mekanizmasını keşif olanağı ile sezgisel ve artırılmış okunabilirliği garanti eden düzenekler içeriyor: Bunlar arasında zamanı yeni şekillerde ifade etmek için eşmerkezli silindirler, dönen kubbeler ve üç boyutlu ibreler var.

Kristal şeffaflığı nedeniyle seçilen safir, elmastan sonra bilinen ikinci en sert malzeme ve titanyumdan daha hafif. Bu seçim Bovet‘deki ustaların karşılaştığı en büyük zorluklardan birini oluşturmuş. Safir kasalar neredeyse kırk yıldır biliniyor ama malzemenin sertliğinden kaynaklanan işleme ve parlatma kısıtlamaları nedeniyle bazı tasarım sorunları bulunuyordu. Sonuç olarak kasa 47,80 mm çapında tek parçadan imal edilmiş. Arka kısımda ise 5. derece titanyumdan işlenmiş dört boynuzu oluşan bir çerçeve bulunuyor. Safir kristal kasa, birçok sırrı açığa çıkaran mekanizmayı cömertçe sergiliyor. 

Ay evreleri göstergesi saat 9 konumunda bulunuyor ve dönen bir kubbe ile gösteriliyor. Ay zemininin yüzeyi, önceden elle oyulmuş ve ışıldayan bir malzeme boyanmış. Kubbeden sarkan çift pencere ister Kuzey Yarımküre’de, ister Güney Yarımküre’de olsun, hilalin özel yönüne göre Ay evresini görmeyi mümkün kılıyor. Bu kubbeyi çalıştıran hassas mekanizma her 127 yılda bir gün düzeltme gerektiren bir doğrulukla çalışıyor.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • Patentli çift yönlü uçan tourbillon mekanizması
  • Üç boyutlu yirmi dört şehir diskli ikinci zaman dilimi göstergesi
  • 5 günlük güç rezervi
  • İkonik eğimli kasası
  • 127 yılda bir gün düzeltme gerektiren Ay göstergesi