Form ve Fonksiyon Denklemi

Mobilya tasarımının geçmişinden bugününe kadar uzanan düzlemde, geçen zamana inat baki kalan mühim bir dilemma var: Form ve fonksiyon arasındaki denklem. İki ucun yarattığı farklı tasarım anlayışları, bugün hala konu mobilya tasarımı olduğunda bu denklemi göz ardı etmeden yapamıyor. 

Özellikle günümüzün tasarım kaidelerini ele aldığımızda, teknolojinin de işin içerisine bir hayli dahil olduğu gerçeğini düşünürsek, fonksiyonalitenin ihtimaller dışında olduğu bir ihtimal gözümüzün önünde canlanmıyor. İtalyan tasarımcı Samuele Brianza da bizimle aynı fikirde olacak ki, tek başına düşünüldüğünde fonksiyonel bir algı uyandırmayan mermer, tasarımcının filtresinden geçerek pratik bir oyun alanına dönüşüyor. 

Brianza’nın tasarladığı modüler mermer parçalar, dilediğiniz şekilde birbirine eklemlenebiliyor ve istenildiği taktirde alçak bir orta sehpaya ya da bir konsola sahip olabiliyorsunuz. Karantina süresi boyunca evdeki zamanını fonksiyonalite ve pratik çözümlere odaklanarak geçirdiğini söyleyen tasarımcının Primo adındaki koleksiyonu, evde kaldığımız süre içerisinde yaşam alanına farklılık katmak isteyenlere duyurulur.