Breguet

Saatçiliğin gelmiş geçmiş en büyük ustalarından Abraham-Louis Breguet’nin 1775’te kurduğu marka, tourbillon gibi birçok icadın da merkezi. Breguet, bugün Swatch Group çatısı altında.

Dâhi saat ustası Abraham-Louis Breguet’nin (1747–1823) adını taşıyan marka, 1999’dan bu yana Swatch Group’a aittir. Breguet, Nicolas G. Hayek’in şahsi yönetimi altında, Nouvelle Lémania saat mekanizması fabrikasının eklenmesiyle kendine özgü bir üretimevi haline geldi. En yüksek düzeyde, tamamen in-house mekanizmalar geliştiren Breguet, Swatch Group portföyünün zirvesini oluşturuyor ve markanın karizmatik patronunun vefatından bu yana da torunu Marc A. Hayek tarafından yönetiliyor.

Abraham-Louis Breguet’nin icatları günümüz yüksek saatçilik teknolojisine ilham veren yeniliklerle doludur: Yarı metal olan anti-manyetik özellikli silisyumdan eşapman sistemini yani eşapman çarkı, pandül ve Breguet yayı olarak bilinen spirali üretmiş, saatte 72.000 titreşime sahip yüksek frekanslı balans, dakika tekrarının elektromanyetik ayarı veya denge çarkı milinin iki mıknatıs arasına temassız olarak yerleştirilmesi, dünyanın ilk güvenilir otomatik kurma mekanizmaları, dakika tekrarlayıcı saatler için yenilikçi gong sistemi, kendine özgü ibreler, guilloché desenler, yüksek hassasiyete sahip deniz kronometreleri, darbe emici (pare-chute) eklenti, ayrık saniyeli kronograf (split second chronograph) ve daimi takvim (perpetual calendar) gibi yeniliklerin her biri ilk defa Breguet marka bir saatte görülmüştür. Keza, bir zamanlar çığır açan tourbillon veya taşınabilir bir saatin çark sisteminde bulunan ve bugün artık tanıdık gelen ama ancak Breguet gibi bir dâhi akıl ettikten sonra gerçekleşen birçok devrim niteliğinde yenilik gibi.

Günümüzde Breguet’nin kol saatleri ne kadar belirgin bir şekilde klasik karakter görünümü taşısa da sık sık yeni teknolojilerin ve malzemelerin denendiği birer “test aracı” olarak hizmet ettikleri söylenebilir. Lac de Joux kıyısındaki L’Abbaye’de bulunan modern fabrika kendini, bundan 250 yılı aşkın bir zaman önce çığır açıcı icatlar yaparak modern saatçiliğin rotasını belirleyen büyük saat ustasının mirasını sürdürmekle sorumlu hissediyor. breguet.com

Montres Breguet SA

1344 L’Abbaye İsviçre

Telefon

+41 21 841 9090

E-Posta

[email protected]

Website

www.breguet.com

Instagram

@montresbreguet

Kuruluş Yılı

1775 (1999’dan beri Swatch Group bünyesinde)

Çalışan Kişi Sayısı

Yaklaşık 1000 kişi

Yıllık Üretim

Yaklaşık 30.000 adet

Türkiye Bölge Ofisi

The Swatch Group Turkey Esentepe Mah. Büyükdere Cad. No:195 Büyükdere Plaza Kat:6 Şişli/ İstanbul

T: +90 212 317 22 00

Önemli Koleksiyonları

Classique, Marine, Heritage, Type XX, Reine de Naples