Bovet 1822

1822 doğumlu Bovet 1822, geleneksel ve nadir saat sanatlarını üst düzey komplikasyonlarla bir arada uyguladığı el yapımı saatler üretmektedir.

Yüksek saatçiliğin merkezlerinden Fleurier’de doğan ve babası saat ustası olan Edouard Bovet, 1814 yılında Alphonse ve Frederic adlı iki kardeşini de yanına alarak saatçilik okulunda eğitim almak üzere Londra’ya gitti ve genç yaşına rağmen kendisini geliştirip kısa zamanda Çin pazarının farkına vardı ve Çin ofisini açtı.

1 Mayıs 1822’de kardeşleriyle birlikte Londra’da kendi şirketini kuran Bovet, her biri bir sanat eseri olan Bovet saatlerini üretmeye başladı. Çin imparatorlarını ve aristokratlarını saatlerle tanıştıran da o oldu.

Bovet 19. yüzyılda Çin pazarında cep saatleriyle gerçek anlamda tarih yazdı. Öyle ki yüksek fiyatlarına rağmen talebi karşılamak için Guinand gibi İsviçreli saat üreticileriyle işbirliği yapmak zorunda kaldı. Bovet’nin Çince adı “Bo Wei”, uzun yıllar Çin’de “saat” kelimesi yerine kullanıldı.

Bovet Kardeşler’in ölümünden sonra içinde Parmigiani Fleurier’in de olduğu farklı yatırımcıların satın aldığı İsviçreli marka, inişli çıkışlı yıllar geçirdi. 2001 yılında kendisi de bir Bovet tutkunu ve koleksiyoneri olan iş insanı Pascal Raffy, markayı kurucusu Edouard Bovet’nin vizyonuna dayanarak yeniden canlandırdı ve üretim yapmak üzere Dimier 1738 diye adlandıracağı üretim tesisini satın aldı.

Bovet, yüksek kalitede, nadir saat zanaatlarıyla dekore edilen ya da iskeletlendirilen kadranları, yedi günlük tourbillon gibi icatlarıyla tanınır. 2006’dan bu yana 61 yeni mekanizma üreten ve 16 patent alan marka, 2018’de Grand Prix d’Horlogerie’de Récital 22 Grand Récital ile büyük ödülü almıştır. Bovet saat üretiminin üçte biri, sipariş üzerine üretilen özel ve kişiselleştirilmiş saatlerdir. Marka, 2007’den bugüne İtalyan otomobil tasarım stüdyosu Pininfarina ortaklığıyla özel bir seri saat üretmektedir. Bovet Ailesi’ne ait şatoda yaşayan Ceo Pascal Raffy’nin kendisini adadığı markanın saatlerinin alametifarikası ise, tarihindeki cep saatlerinden yola çıkan (boynuzlarından kolaylıkla ayrılarak cep saatine dönüşebilen) saat 12 yönündeki kurma koludur. bovet.com

Instagram:

@bovet1822

Kuruluş Yılı:

1882

Çalışan Kişi Sayısı:

150

Yıllık Üretim:

2.000 adet